MORE

The 2013 Westword Music Showcase schedule

The 2013 Westword Music Showcase schedule

The nineteenth annual Westword Music Showcase is here! Today in the Golden Triangle, more than 150 acts are slated to perform on sixteen stages throughout the neighborhood. Break out your red pen and chart out your course: Here's the most up-to-date list of who's playing where and when. Keep reading to see what's on tap.

See also:

- Buy tickets to the 2013 Westword Music Showcase

- The 2013 Westword Music Showcase schedule

- Westword Music Showcase 2013 interviews (Trampled by Turtles, P.O.S and more)

MILLER LIGHT MAIN STAGE

11:55 - 12:25 - In the Whale

12:45 - 01:25 - Nunchuck (featuring Chuck Morris of Lotus)

01:45 - 02:25 - Hunter Hunted

02:45 - 03:45 - My Body Sings Electric

04:05 - 05:15 - The Mowgli's

05:35 - 06:35 - P.O.S

07:00 - 08:15 - Trampled by Turtles

08:40 - 09:55 - Dada Life

CITY HALL AMPHITHEATRE

12:00 - 12:30 - Devan Blake Jones

12:45 - 01:15 - Ten Pound Elephant

01:30 - 02:00 - Tatanka

02:15 - 02:45 - The Dendrites

03:00 - 03:30 - Atomga

03:45 - 04:15 - Wheelchair Sports Camp

04:30 - 05:00 - MTHDS

05:15 - 05:45 - BLKHRTS

06:00 - 06:30 - FLASH/LIGHTS

06:45 - 07:15 - Human Agency

CITY HALL UPSTAIRS

12:00 - 12:30 - Black Acid Devil

12:45 - 01:15 - Immortal Dominion

01:30 - 02:00 - Burial Plot

02:15 - 02:45 - Native Daughters

03:00 - 03:30 - Kitezh

03:45 - 04:15 - In the Company of Serpents

04:30 - 05:00 - Il Cattivo

05:15 - 05:45 - IAMTHESHOTGUN

06:00 - 06:30 - Vale of Pnath

06:45 - 07:15 - Vimana

CITY HALL STREET LEVEL

12:00 - 12:30 - Quiz

12:40 - 01:10 - Whygee

01:20 - 01:50 - Mr. Midas

02:00 - 02:30 - Spoke in Wordz

02:40 - 03:10 - Hypnautic

03:20 - 03:50 - Input

04:00 - 04:30 - SP Double

04:40 - 05:10 - Myke Charles

05:20 - 05:50 - Pries

06:00 - 06:30 - Fresh Breath Committee

06:40 - 07:10 - Stay Tuned

ROOSTERCAT COFFEE HOUSE

12:00 - 12:30 - Qbala

12:40 - 01:10 - KooQua

01:20 - 01:50 - Big J Beats

02:00 - 02:30 - Kid Hum

02:40 - 03:10 - Cavem Moetavation

03:20 - 03:50 - Anxious

04:00 - 04:30 - Extra Kool

04:40 - 05:10 - Bianca Mikhan

05:20 - 05:50 - Turner Jackson

06:00 - 06:30 - 2MX2

06:40 - 07:10 - Diamond Boiz

VINYL ROOFTOP

12:00 - 01:00 - Shannon von Kelly

01:00 - 02:00 - Vinnie Maniscalco

02:00 - 03:00 - Raw Russ

03:00 - 04:00 - Cysko Rokwel

04:00 - 05:00 - DJ Ktone

05:00 - 06:00 - DJ Low Key

06:00 - 07:00 - boyhollow

07:00 - 08:00 - Mile High Soul Club

BAR STANDARD

12:00 - 12:30 - Glass Homes

12:45 - 01:15 - Joy Subtraction

01:30 - 02:00 - Dragondeer

02:15 - 02:45 - Confluence

03:00 - 03:30 - Warhawk

03:45 - 04:15 - Thee Dang Dangs

04:30 - 05:00 - Hearts In Space

05:15 - 05:45 - The Photo Atlas

06:00 - 06:30 - Dirty Few

06:45 - 07:15 - Snake Rattle Rattle Snake

STONEY'S

12:00 - 12:30 - Petals of Spain

12:45 - 01:15 - Vices I Admire

01:30 - 02:00 - Take to the Oars

02:15 - 02:45 - Eldren

03:00 - 03:30 - Foxfield Four

03:45 - 04:15 - Rachel and the Kings

04:30 - 05:00 - Monroe Monroe

05:15 - 05:45 - The Epilogues

06:00 - 06:30 - Bop Skizzum

06:45 - 07:15 - You Me & Apollo

CANTINA

12:00 - 12:30 - The Railsplitters

12:45 - 01:15 - The Jekylls

01:30 - 02:00 - Mosey West

02:15 - 02:45 - New Ben Franklins

03:00 - 03:30 - Marty Jones & the Great Unknowns

03:45 - 04:15 - Thief River

04:30 - 05:00 - Casey James Prestwood & the Burning Angels

05:15 - 05:45 - The Yawpers

06:00 - 06:30 - FaceMan

06:45 - 07:15 - The Knew

Continue reading for the rest of the schedule.

100 % DE AGAVE

12:00 - 12:30 - Strange Americans

12:45 - 01:15 - Joshua Novak

01:30 - 02:00 - Mike Marchant

02:15 - 02:45 - Glowing House

03:00 - 03:30 - CacheFlowe

03:45 - 04:15 - Iuengliss

04:30 - 05:00 - option4

05:15 - 05:45 - H*Wood

CURIOUS THEATRE

12:00 - 12:30 - Anthony Ruptak

12:45 - 01:15 - The Raven and the Writing Desk

01:30 - 02:00 - John Common & Blinding Flashes of Light

02:15 - 02:45 - I'm With Her

03:00 - 03:30 - Shel

03:45 - 04:15 - Chimney Choir

04:30 - 05:00 - Champagne Charlie

05:15 - 05:45 - A.Tom Collins

06:00 - 06:30 - Ian Cooke

06:45 - 07:30 - Colorado Symphony With Special Guests (Beck Reader)

BROADWAYS

12:00 - 12:30 - Flashbulb Fires

12:45 - 01:15 - Instant Empire

01:30 - 02:00 - Chemistry Club

02:15 - 02:45 - South of France

03:00 - 03:30 - Rob Drabkin

03:45 - 04:15 - Potcheen

04:30 - 05:00 - iZCALLi

05:15 - 05:45 - The Blackouts

06:00 - 06:30 - MF Ruckus

06:45 - 07:15 - Lola Black

BANNOCK STREET GARAGE

12:00 - 12:30 - The A-OKS

12:45 - 01:15 - Allout Helter

01:30 - 02:00 - Dead Ringer

02:15 - 02:45 - Pitch Invasion

03:00 - 03:30 - Frontside Five

03:45 - 04:15 - Synthetic Elements

04:30 - 05:00 - Boldtype

05:15 - 05:45 - King Rat

06:00 - 06:30 - Reno Divorce

06:45 - 07:15 - The Gamits

ROOSTER & MOON

12:00 - 12:30 - Twin Peaks

12:45 - 01:15 - Princess Music

01:30 - 02:00 - Go Star

02:15 - 02:45 - Shady Elders

03:00 - 03:30 - Safe Boating Is No Accident

03:45 - 04:15 - Fingers of the Sun

04:30 - 05:00 - The Outfit

05:15 - 05:45 - I Sank Molly Brown

06:00 - 06:30 - Rubedo

06:45 - 07:15 - The Morning Clouds

LA RUMBA

12:00 - 12:30 - James and the Devil

12:45 - 01:15 - Something Underground

01:30 - 02:00 - The Big Motif

02:15 - 02:45 - Calder's Revolvers

03:00 - 03:30 - The Congress

03:45 - 04:15 - The Foot.

04:30 - 05:00 - Musketeer Gripweed

05:15 - 05:45 - Technicolor Tone Factory

06:00 - 06:30 - Wonderlic

06:45 - 07:15 - Whiskey Tango

DAZZLE

12:00 - 12:30 - Austin Young Band

12:45 - 01:15 - Dan Treanor

01:30 - 02:00 - The Delta Sonics

02:15 - 02:45 - Willie Houston

03:00 - 03:30 - Matt Skellenger

03:45 - 04:15 - Jon Wirtz

04:30 - 05:00 - Greg Harris