The 38th annual CHUN Capitol Hill People's Fair is this weekend. Here's the lineup.

The 38th annual CHUN Capitol Hill People's Fair is this weekend. Here's the lineup.
Photo: Crow Norlander

The 38th annual CHUN Capitol Hill People's Fair, one of the biggest downtown community events of its kind, takes place this weekend in Civic Center park. From the looks of it, there will be no shortage of entertainment this year. Check out the full line-up after the jump.


SATURDAY, JUNE 6, 2009

Main Stage
10:00 - 10:30 - TBD
10:40 - 11:20 - MeZcLaZon
11:30 - 12:20 - Aloft in the Sundry
12:30 - 01:20 - ZEÜT
01:30 - 02:20 - Tyler Ward
02:30 - 03:30 - Love.45
03:45 - 04:30 - Savage Henry
05:00 - 05:45 - Fox Street All Stars
06:10 - 07:00 - The Beat Show
07:10 - 08:00 - Will Rockit

Pepsi Stage
10:00 - 10:30 - Tommy Staudt
10:40 - 11:20 - Jen Korte and the Loss
11:30 - 12:10 - Robert Michael Band
12:20 - 01:00 - King for a Day
01:10 - 01:50 - BaSheBa Earth
02:00 - 02:40 - Joe Fornothin
02:50 - 03:30 - Julia Bryan Band
03:40 - 04:25 - Mojo Mama
04:35 - 05:15 - Gata Negra
05:25 - 06:00 - Byron Shaw Projex
06:10 - 07:00 - Coles Whalen
07:10 - 08:00 - King Stan Band

Miller Light Stage
10:00 - 10:30 - Redline Rockets
10:40 - 11:15 - The Dubterraneans
11:25 - 12:10 - Serious Bisnezz and the LoDo Horns
12:20 - 01:00 - Full Belly
01:15 - 02:00 - Culhanes
02:10 - 02:50 - Ruben Martinez - Stolen Instruments
03:00 - 03:45 - Torch the Wagon
03:55 - 04:40 - The Long Run "Colorado tribute to the Eagles"
04:50 - 05:20 - The Velvet Elvis
05:30 - 06:05 - The Atlantic
06:15 - 06:55 - Apex Vibe
07:10 - 08:00 - Los Lunaticos

Colfax & Bannock Stage
10:00 - 10:45 - Colfax Cowboys
11:00 - 11:45 - Bhakti Rasa
11:55 - 12:30 - Owen Zan
12:40 - 01:25 - Remembermay
01:35 - 02:15 - The Hollyfelds
02:25 - 03:15 - The Mile Markers
03:25 - 04:00 - Optimal Frequency
04:10 - 04:55 - Planet O
05:05 - 05:50 - P Nuckle
06:00 - 07:00 - Katey Laurel
07:10 - 08:00 - Six Foot Joe and the Red Hot Rhinos

Performance and Culture Stage
10:00 - 10:30 - TBD 10:00
10:40 - 11:10 - Mark Kahalekulu
11:20 - 11:50 - Déjà vu Quartet
12:00 - 12:40 - Bolivian Dances
12:50 - 01:25 - Somethin About Lulu
01:30 - 02:05 - Denver Indian Center Dancers
02:10 - 02:40 - Victoria Woodworth
02:50 - 03:15 - 5280 Acapella
03:25 - 04:05 - Ben Roberts
04:15 - 04:45 - Michael James
04:55 - 05:20 - Serpent Moon
05:30 - 05:50 - BollyWood West
06:00 - 06:40 - Colorado Mestizo Dancers
06:45 - 07:10 - Tribal Tique Belly Dance Company
07:20 - 08:00 - Celtic Rush- Martin Percival School of Irish Dance

Studio 1430 Bandstand
10:00 - 10:50 - TBD
11:05 - 11:55 - Wonderlic
12:10 - 01:15 - Denver Municipal Jazz Band
01:30 - 02:15 - The Polite Jazz Quartet
02:30 - 03:15 - Elizabeth Rose
03:30 - 04:15 - Cocktail Revolution
04:30 - 05:15 - Mile High 101
05:30 - 06:30 - Jordan Oliver and the Latin Jazz All Stars
06:45 - 08:00 - Easy Bill and the Big Beat

SUNDAY, JUNE 7, 2009

Main Stage
10:00 - 10:30 - Statewide Emergency
10:40 - 11:20 - Atomic Brass Project
11:30 - 12:15 - Runnin Wild Band
12:30 - 01:15 - Rubber Planet
01:30 - 02:15 - Nicole Sommers and the Dazzling Divas
02:30 - 03:20 - Buckner Funken Jazz
03:30 - 04:30 - Opie Gone Bad
04:40 - 05:20 - Hazel Miller
05:30 - 06:10 - Brethren Fast
06:20 - 07:00 - Chris Daniels

Pepsi Stage
10:00 - 10:35 - Lower Ambush
10:45 - 11:20 - Buckstein
11:30 - 12:15 - Elana Rogers
12:25 - 01:00 - 49 Floors
01:10 - 01:40 - Tara Leilani
01:50 - 02:30 - Something Underground
02:40 - 03:20 - Trailer Park Playboys
03:30 - 04:15 - The HoBo Nickles
04:25 - 05:00 - Kristina Ingham
05:10 - 05:55 - Angie Stevens
06:05 - 07:00 - Nicole Torres

Miller Light Stage
10:00 - 10:30 - Robert Eldridge
10:45 - 11:30 - Pairadeux
11:45 - 12:30 - Potcheen Folk Band
12:45 - 01:20 - Jason Vigil Band
01:30 - 02:15 - The Flash Mob
02:25 - 03:15 - Tequila Mockingbird
03:25 - 04:00 - Poly Jane
04:10 - 04:50 - Roe
05:00 - 05:50 - The Fabulous Boogienauts
06:10 - 07:00 - Lion Vibes

Colfax & Bannock Stage
10:00 - 10:45 - Gubment Cheese
11:00 - 11:45 - Jonathan Tiersten and the Ten Tiers
11:55 - 12:30 - Musketeer Gripweed
12:40 - 01:25 - Gription
01:35 - 02:15 - Chris Webb Band
02:25 - 03:15 - Ricky Earl Band Featuring Cheri
03:25 - 04:00 - Solar
04:10 - 04:55 - Stanley Miltons Mean Streak
05:05 - 05:50 - Teresa Lynne Band
06:00 - 07:00 - Kenny Perkins and the Night Shift

Performance and Culture Stage
10:45 - Branden Sipes
10:55 - 11:20 - Phoenix & Sharaqa Shimmers
11:30 - 12:00 - Robert Michael
12:05 - 12:35 - Sheafor
12:40 - 01:10 - Artistic Fusion Dance Academy
01:15 - 01:45 - Christy, Sandy and Stan
01:50 - 02:25 - Laurie Dameron
02:30 - 02:50 - Mural Project Awards
02:55 - 03:25 - Matt Nasi
03:30 - 04:00 - Elvis the Way it was
04:10 - 04:40 - Tabla Vasvousa
04:50 - 05:20 - Like Minded Fools
05:25 - 06:10 - Huitzilopochtli
06:15 - 07:00 - Heritage Irish Stepdancers

Studio 1430 Bandstand
10:00 - 10:45 - Shields of Faith
10:55 - 11:35 - The Nightown Band
11:45 - 12:30 - The Pharohs
12:50 - 01:40 - O-TONE Brass Band
02:00 - 02:45 - Tina Marx and the Millionaires
03:00 - 04:00 - Wind Jammers Jazz Orchestra
04:15 - 05:00 - Confluence Music Group
05:10 - 05:50 - Judge Roughneck
06:10 - 07:00 - True Blue Dance Band

Stage Maps (opens as PDF)


Sponsor Content

Newsletters

All-access pass to the top stories, events and offers around town.

  • Top Stories
    Send:

Newsletters

All-access pass to top stories, events and offers around town.

Sign Up >

No Thanks!

Remind Me Later >